poniedziałek, 4 listopada 2013

Mieć olej w głowie

Odkąd wywróciłam swoją dietę do góry nogami (o czym będzie pewnie jeszcze nie jeden post) do mojego menu na stałe weszły oleje. Dotychczas myślałam, że tłuszcz to zło. Owszem, słyszałam i o tych tłuszczach „dobrych”, ale zazwyczaj wszystko wrzucałam do jednego worka z metką „dodatkowe kilogramy”. Nie wiedziałam wtedy jeszcze w jakim jestem błędzie.

Tłuszcze są absolutnie niezbędne w naszej diecie. Bez nich nasz organizm nie funkcjonowałby prawidłowo. Ułatwiają wchłanianie witaminy A, D, E i K oraz są bogactwem Nienasyconych Kwasów Tłuszczowych (czyli tych najzdrowszych z najzdrowszych). Najbardziej wartościowe oleje to te tłoczone na zimno!
Przetestowałam już wiele olejów. Olej rzepakowy, lniany, słonecznikowy, olej z pestek winogron, oliwę z oliwek, olej sezamowy, z pestek dyni i kokosowy. Dziś o moich absolutnych faworytach. O wyborze zadecydowały głównie walory smakowe.

OLEJ Z PESTEK DYNI
Pestki dyni to źródło fosforu, potasu, cynku, wapnia, żelaza i magnezu. Nie brakuje w nich również błonnika i kwasów omega-6 i omega-9, które regulują cholesterol we krwi. Ponadto olej z pestek dyni pomaga w walce z depresją i wzmacnia układ odpornościowy. Ma również szerokie zastosowanie w kosmetyce – polecany do cery suchej i łuszczącej się; pomaga w walce z rozstępami oraz w walce z trądzikiem; nawilża. Stosowany wyłącznie do potraw na zimno.
OLEJ RZEPAKOWY
Bogactwo kwasów omega-3, omega-6 i omega-9. Stosowany w profilaktyce chorób serca i układu krążenia. Dzięki zawartości kwasu oleinowego świetnie przeciwdziała cholesterolowi. Obok oleju lnianego podobno najzdrowszy olej! Polecany do potraw na zimno jak również do smażenia.
I mój absolutny ulubieniec OLEJ KOKOSOWY
Obok licznych kwasów tłuszczowych zawiera ten szalenie cenny laurynowy, który występuje tylko w orzechu kokosowym i w mleku matki. Ma silne właściwości antybakteryjne, antywirusowe i antygrzybiczne. Zawiera również naturalne antyoksydanty co spowalnia procesy starzenia się skóry. Wykazuje szerokie zastosowanie w kosmetyce. Może być stosowany na skórę całego ciała, a także jako maseczka na włosy. Idealny do masażu, świetnie nawilża. Znacznie mniej kaloryczny niż inne oleje. Nadaje się do smażenia. No i ten zapach, magia :) 

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz